Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği, 19.yy’ın başlarında ortaya çıkan düşünceler doğrultusunda, tüm mühendisliklerden farklı olarak parçadan ayrılmış ve sistemin bütününü değerlendirmeye başlamış ve 1949 yılında İTÜ’de organizasyon dersleri verilse de Türkiye’de 1970’lerde rastlanmaya başlanmış bir mühendislik dalıdır. 1800’lü yılların sonlarına doğru, iş bölümünün standartlaştırılması ile başlayan çalışmalar, üretim sistemlerinin profesyonelleşmeleriyle ilgilenmeye yoğunlaşmıştır. Günümüzdeki kitaplar, endüstri mühendisliğinin II.Dünya Savaşı sonrasında ise günümüzdeki şekline kavuştuğunu iddia ediyor olsa da henüz Türkiye’de hayatta karşımıza çıkan tüm sistemleri endüstri mühendisliğinde inceleyemediğimizi veya incelemeye ihtiyaç duymadığımızı düşünüyorum. Diğer ülkelerde nasıl olduğu konusunda bir bilgim yok ama izlenimim özellikle Japonya gibi ülkelerde sistemlerin çok iyi incelenebildiği yönünde. Odası olmayan ama çok istenirse Makine Mühendisleri Odasına kayıt yaptırma hakkı bulunan bir mühendislik.

Endüstri Mühendisliği nedir?

Endüstri mühendisliği en kısa tanımı, sistemlerin optimizasyonudur. Bu sistem makine, insan, yazılım, vb. olarak farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır ki sistemlerin bütünleşik olduğu durumlar da vardır. Optimizasyon da temel olarak iyileme anlamı taşımaktadır. Örnek olarak; ihtiyaca en uygun ürünün en uygun fiyattan işlem görmesi optimizasyondur ve bu tür bir durumda kar ya da zarar optimizasyonu yapılabilir. Başka bir örnek olarak; özelliklerine göre işe en uygun işçinin, en uygun sürede işin yapılması için görevlendirilmesi optimizasyon yapıldığı anlamı taşır.

Endüstri Mühendisi Ne Yapar?

Neredeyse öğrencilik hayatı boyunca duymuş olduğumuz sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere bu üç terimi aynı anda kullanabilen kişidir endüstri mühendisi. Kafanız karışmasın, burada anlatılmak istenen:

Sözelin içine biraz sayısal, sayısalın içine biraz sözel koyup; eşit ağırlık yeteneğinizle bunu yorumlayabiliyorsanız siz artık bir endüstri mühendisisiniz.

endüstri mühendisliği_sayisal_sozel_esit-agirlik

Hocalarım bu standart dışı tanımlamalar karşısında bir baş dönmesi veya mide bulantısı falan hissedebilir çünkü standartlaştırmayı endüstri mühendisleri kadar kimse sevemez? Bu mantıkla yola çıkan hocaların bir çoğunun, öğrencileri de öğrenci kalıbında görmediklerinde sorun çıkardıklarına bizzat şahidim. Hazır buraya kadar gelmişken diyebilirim ki Türkiye’de Sanayi-Üniversite-Devlet sarmalında öğrencilerin yerinin olmaması çok ilginçtir. Burada bulunan üniversiteyi uzun bir zaman için öğrenci ve üniversite personeli olarak değerlendirmek istememe rağmen üzülerek öyle olmadığını kabullendiğimi söyleyebilirim. (Kişi, kurum ve kuruluşlar hayal ürünü değil, Kırıkkale Üniversitesi- Endüstri Mühendisliği) Bunun şokunu birinci sınıfta yaşamaya başladım, belki bu yazıyı okuyup da şok yaşamadan adapte olan çıkar diye yazdım.

Bir örnekle üniversitelerin lise sonrası ilkokula dönüş olduğu iddiasıyla bu konuyu kapatalım. İlk yaşadığım şok…

Birinci sınıfta vizeden 95 alıp ingilizce hocasının yanına gittim.

-Hocam ben GRD diye bir firmada uluslar arası belge yönetimi sorumlusu gibi bir pozisyonda çalışıyorum. Aktif olarak ingilizce kullanıyorum ve bazen uyumaya bile zaman bulamıyorum. Elimden geldiğince derslere girmeye çalışıyorum ama bu şekilde devam edersem devamsızlıktan sorun yaşama ihtimalim çok yüksek. Vizeden 95 aldım, 1-2 ders için bana müsamaha göstermeniz mümkün müdür? Dilerseniz firmamdan izin alıp günlük veya haftalık olarak konuşma metinlerimi size rapor olarak sunabilirim.

-Ya okul ya iş kararını vereceksin. Öyle olmaz.

Not: Şuanda endüstri mühendisliği olarak görünen çalışmalarımın %99’u askeri okul sayesinde edindiğim kazanımlar veya onların uzantısında bireysel gelişimim sayesinde gerçekleşmektedir.

En çok sorulan soru.. Endüstri Mühendisi maaşları ne kadar?

Bu sorunun cevabının ucu o kadar açık ki hayatımda sadece üniversite birinci sınıfta endüstri mühendisliğine giriş dersinin sınavlarında bu tarz sorular gördüm.

Bu konuda ne kadar ekmek, o kadar köfte demekten başka bir yorum yapamıyorum. Şuanda geçmişe gidip bölüm seç deseler büyük ihtimal seçmem çünkü bireysel gelişim için çok fazla emek verilmesi gereken bir bölüm olduğu kanaatindeyim. Diğer mühendislik bölümlerine bakınca insanların bir alanları var ama endüstri mühendisliğinin sınırı yok. Yani kısaca tüm mühendislerden yüksek maaş almak da sizin elinizde, düşük maaş almak da. İşte bu noktada çok iyi düşünmek gerekiyor çünkü, Türkiye’de en yüksek maaşı alan mühendis ben değilim 😀 Ben başarırım, hırslıyım, tuttuğumu koparır ve kopardığımı da kesin parçalarım falan diyorsanız tamamsınız 🙂 Yine de sayısal bir veri görmek istiyorsanız mezuniyetin hemen ardından asgari ücretle çalışan endüstri mühendisi olabildiği gibi 5.000-8000TL arası bir maaş ile işe başlayan mühendislerin de olduğu gerçeği var. Burada iş biraz eğitim hayatınız boyunca kendinizi ne kadar yetiştirdiğinizle ilgili, biraz da özünüzle 😉 Unutmayalım ki okullarda verilen eğitim, aynı yıl mezun olmuş endüstri mühendislerinin tamamının almış olduğu eğitim.

endüstri mühendisliği

Endüstri Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışıyor?

Endüstri Mühendisleri Hangi Bölümlerde(Departmanlarda) Çalışıyor?

Endüstri Mühendisleri Hangi Şehirlerde Çalışıyor?

Bu soruların cevapları için Türkiye’yi tekrar keşfetmemize gerek yok. Bu soruların cevapları için tıklayınız..

Translate »