İnsan Kaynakları ve LinkedIn, Söz Meclisten Dışarı ;)

Zeki! İnsan Kaynakları Uzmanı LinkedIn Döngüsü

İnsan kaynakları uzmanlığına verilen önemin dünyada artması ile birlikte ülkemizde de kalifiye iş gücü yaratılmasına ilişkin önlemler hız kesmeden artmakta. Hangi konularda – kimlere – nasıl yardımcı olduklarının detaylarına hakim olmasam da gördüğüm kadarı ile Tayfun Bey gibi özellikle yeni mezun olmuş, deneyimsiz kişilere iş bulma konusunda gerçekten büyük bir özveri ile maddi karşılık beklemeden emek harcayan kişiler olsa da bu kişileri ekmek kapısı olarak görenler de yok değil.  Tayfun Bey gibi maddi karşılık beklemeden çevresine yardımcı olan kişilere saygımız sonsuz olsa da iş arayanlara destek olma amaçlı paylaşımlarla hayran kitlesini oluşturarak, sonradan bombayı patlatan insan kaynakları uzmanlarının döngüsü ise şu şekilde:

İnsan kaynakları uzmanlarına saygımız sonsuz olsa da masanın karşısında otururken, bu sektörde deneyiminiz bulunmamakta diyen kişilerin, sektör ve/veya alan kısıtlaması yapmadan tüm adaylara yardımcı olabileceğini düşünmesi büyük bir soru işareti değil midir? Evet, deneyim önemlidir.

Ücretsiz özgeçmiş kontrolü? Temel hataları yapmadığınıza inanıyorsanız, bırakın özgeçmişiniz yolunu bulsun ki temel hatalarınız varsa mülakata bir ton makyajla gitmek sadece aldatmadır.

Temel hatalar olarak nitelediğim; yazım hataları, uygun olmayan fotoğraf, yamuk çizgiler, devrik cümleler,…….. Pardon, hangi çağdayız?

Evet….. Özgeçmişlerinizi kontrol ettik, hatalarınızı bulduk. Şimdi size evrenin anahtarını çok cüzi bir ücretle veriyorum, toplanın.

Arkadaşlar,

Siz ki okuma yazma eğitimi almış kişilersiniz, ayıptır. Bakın üniversite falan demiyorum, ilkokul birinci sınıftan bahsediyorum.

İşsizlik oranında meydana gelen azalma ülkeyi etkileyecek şekilde bir kişinin sırtında olsaydı, o kişi devletin samimi kollarına sizden önce kavuşurdu ve bir daha o kişiyi anca televizyonda görebilirdiniz 🙂 Yok öyle bir uzman, kendinize gelin.

İŞ ARAYANLAR!

Günümüzde teknoloji yeterli seviyeye geldi. Arayıp da bulunamayacak bilgi yok denilecek kadar az ki atomu parçalamak için kaynak aramıyorsunuz.

FALA İNANMA, FALSIZ DA KALMA 😛
Özgeçmiş nasıl yazılır konusunda dünyada farklı farklı görüşler var. Bu konuda sizin kendinizi nasıl ifade ettiğiniz önemlidir. Yeteneklerinizi pazarlamak için kullanabileceğiniz çantanızda nelerin bulunacağına kendiniz karar vermelisiniz. Özgeçmişinizde; kağıdın üzerinde bulunan şekil ve renklerin önemi, kağıda bakan kişiye göre değişmektedir. İnsan kaynakları uzmanları sizin özgeçmişinizi dünyada mevcut olan tüm insan kaynakları personelinin karakteristik özellikleri ve psikolojik durumuna uygun hale getiremez. Öncelikle bu konuda anlaşalım…. Özgeçmiş kontrolünüzü sadece meraktan yaptırın.

OKU, OKU, OKU!

İnsan kaynakları uzmanı olmak için oradan oraya sürüklenen arkadaşlar, yapmayın. Herkesin anlattığını dinleyip doğru mu diye düşünmek yerine, sakin bir şekilde adını sıkça duymuş olduğunuz 4857 sayılı kanunu kendiniz okuyun. Zaten bu işi yapıp yapamayacağınızı kendiniz anlayacaksınız ki bu kanunu okumaya üşeniyorsanız kusura bakmayın ama siz insan kaynakları bölümünde çalışmayın. Tabi bununla bitmiyor ama başlangıç için kim olduğunu bilmediğiniz insanlara para vermek yerine okumakla başlayabilirsiniz. İlla da para benim kimene diyen arkadaşlar aş evine falan yardım ederlerse belki geleceklerine daha iyi bir yatırım yapmış olurlar.

Düşünün, araştırın, sonra harekete geçin..

Kaynakları kullanmaktan çekinmeyin, arama motorlarını sonuna kadar kullanın. Her bilgiyi okuyun ama süzgeçten geçirmeden uygulamayın. Burada yazılanlar da dahil tüm duyduklarınız ve okuduklarınız sizin süzgeçten geçirmeniz gereken verilerdir. Bu verileri işleyip bilgi haline getirebileceğiniz gibi; düşünmeden, sorgulamadan biat etmek de sizin elinizde.

Eğitim şart!

LinkedIn gibi yerlerde kendi reklamını yapıp pazarını oluşturan kişilerin kazandıkları para emeklerinin hakkı olabilir gibi görünse de önemli olan sizin kendinize ne kattığınız. Eğer, katılacağınız eğitim sonucunda ani bir aydınlanma ile yolun sonunda bulunan beyaz ışığı bulabileceğinize inanıyorsanız sorun yok demektir. Eğitimi düzenleyecek kişinin geçmişini incelemeye başlayabilirsiniz 🙂 Koşup, hemen eğitime gitmek yok. Nasıl ki; firmalar sizden yararlanıp yararlanamayacaklarını anlamak için geçmiş kontrolü yapıyorsa, siz de eğitim almayı düşündüğünüz kişilerin kontrolünü kesinlikle yapın. Alacağınız eğitimi verebilecek yetkinlikte olup olmadığını öğrenmek sizin hakkınız, bunu unutmayın.

KORKMAYIN!

Uzun yazılar sizi ısırmaz, aksine; düşüncelerinizi geliştirmenize, kendinizi daha iyi ifade etmenize olanak sağlar ve sizi insanlık açısından tehlike yaratabilecek şekilde düşünmekten korur. Konu İK olunca, İK konusunda yazı yazan  yerli ve yabancı yazarları takip etmelisiniz diye söyleme gereği bile duymuyorum.

Öğrenmekten kaçmayın ve bu tür kişilere prim vermeyin ya da verin para sizin 🙂

Saygılar.. F.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »